Twee Hooglandse organisaties hebben in een brief aan de Gemeente Amersfoort gevraagd om in de nieuwe woonwijk Bovenduist straten te vernoemen naar zeven verzetsstrijders uit Hoogland.

De Historische Kring Hoogland (HKH) en de Vereniging Dorpsbelangen Hoogland (VDH) willen zo de geschiedenis van het gebied levend houden. Op de tekening is Bovenduist blauw omlijnd.

Historisch grondgebied

Zeven Hooglandse mannen ontvingen na de Tweede Wereldoorlog het Verzetsherdenkingskruis. Zij riskeerden hun leven om onderduikers, Joden en neergeschoten piloten te helpen.

De wijk Bovenduist ligt op historisch grondgebied van Hoogland. Daarom is dit volgens de organisaties een geschikt moment om deze helden een blijvende plek in deze nieuwe woonwijk te geven. De zeven verzetsstrijders woonden verspreid over de gemeente Hoogland. Een belangrijke verzetshaard zat op de boerderij De Lagesteeg aan De Hogesteeg in de nieuwe wijk Bovenduist.

Verzetsherdenkingskruis

De volgende Hooglanders ontvingen ver na de oorlog het Verzetsherdenkingskruis.

VerzetsherdenkingskruisArie Hilhorst, ook bekend als ‘Boer Arie’, woonde op de boerderij De Lagesteeg. Hij hielp onderduikers en Joden. Zijn knecht Tiemen Huurdeman en onderduiker Ben Boelens ondersteunden hem. Jan Brouwer was betrokken bij de oprichting van de Raad van Verzet. Everard van Dijk werkte op het gemeentehuis van Hoogland en verzon valse namen voor persoonsbewijzen. Jan van Weerhorst is geboren op boerderij Kraaijkamp aan de Coelhorsterweg en woonde na zijn trouwen 100 meter voorbij Kraaijkamp.

Een artikel met de foto’s van deze zes verzetsstrijders zijn te vinden in een recent verschenen artikel in Hoogland Actueel: Zoektocht naar Hooglanders met Verzetsherdenkingskruis.

Uit nader verkregen gegevens is gebleken, dat de in het bovengenoemde artikel genoemde twee andere Hooglanders, te weten Jan van Eijden en Gerrit Kreijne, waarschijnlijk geen Verzetsherdenkingskruis hebben ontvangen. Wel waren ze allebei actief en aantoonbaar lid van de Raad van Verzet. Beiden verzetsstrijders waren overleden voordat het herdenkingskruis eind 1980 in het leven werd geroepen. Dat gold voor veel meer Hooglanders, die actief in het verzet hebben gezeten.

Nieuwe naam toegevoegd

Bij verder onderzoek ontdekten de VDH en HKH een nieuwe naam van een verzetsman uit Hooglanderveen -toen vallend onder de gemeente Hoogland- die het Verzetsherdenkingskruis ook heeft ontvangen. Het is Teunis van Zijtvelt. Hij was opperwachtmeester der marechaussee en actief in de illegaliteit.

Van Zijtveld was commandant der Binnenlandse Strijdkrachten in Hoogland. Hij was betrokken bij het verder helpen van geallieerde piloten en onderduikers en waarschuwde de mensen wanneer Duitsers of landwachters acties gingen ondernemen. In de chaotische periode van eind april 1945 vervoerde hij wapens van Baarn naar Hoogland langs acht Duitse controleposten.

Historisch bewustzijn

De HKH en VDH hopen dat de vernoeming van de zeven ontvangers van het Verzetsherdenkingskruis in straatnamen zullen bijdragen aan het historische bewustzijn van de toekomstige bewoners. De wijk Bovenduist ligt op de plek van de voormalige buurtschappen Duist, De Haar en Zevenhuizen. Deze gebieden behoorden vroeger tot de gemeente Hoogland.

Het voorstel is voorgelegd aan het College van B&W, dat hierover advies krijgt van de straatnamencommissie van de gemeente Amersfoort. De initiatiefnemers hopen op een positieve reactie van het college en van de commissie.

Brief met verzoek
De volledige brief van de HKH en de VDH aan het College van B&W van de gemeente Amersfoort (opent als PDF in een nieuw venster).