De print op het informatiebord ‘Werk aan de Glashut’ is recent vervangen. Het bord staat aan ‘De Schans’ in de verborgen zone van Hoogland. Het is de eerste stap in het plaatsen van informatie- en entreeborden over de Grebbelinie in Hoogland-West.

Meidagen 1940

Dit verdedigingswerk van de Grebbelinie is in 1799 aangelegd. Op het terrein -vanouds ‘het Moerasje’ genoemd- was in het verleden een glasblazerij gevestigd, die pas in 1952 de ovens doofde. Het ‘Werk aan de Glashut’ is voor het laatst als militair verdedigingsmiddel gebruikt in de meidagen van 1940. Hiervan zijn nog talrijke sporen zichtbaar, waaronder de nodige kazematten oftewel bunkers.

Het terrein is in particuliere handen, maar was vorig jaar bij een excursie op Monumentendag voor geïnteresseerden toegankelijk. De Stichting Grebbelinie overweegt om dit jaar op 13 september 2025 weer een dergelijke wandeling in het gebied te organiseren.

Het fort ligt aan De Schans en het informatiebord is zichtbaar vanaf de Liniedijk tegenover nr. 20, bereikbaar vanaf de Doorfietsroute F199 naar Restaurant Het Roer en het Bernard de Roypad, dat langs de Eem naar de fietsbrug in Hoogland-West leidt.

Informatieborden Grebbelinie in Hoogland-West

Het informatiebord bij het ‘Werk aan de Glashut’ zag er tot voor kort haveloos uit en bevatte gedateerde informatie. Daarom heeft de gemeente Amersfoort de print van dit bord recent geheel laten vernieuwen. Het bevat nu actuele informatie met een overzichtskaartje en achtergrondgegevens over Hoogland-West en de Grebbelinie.

De vervanging van de tekst past in de plannen om de komende tijd meer informatieborden over de Grebbelinie in Hoogland-West te plaatsen. De voorziene locaties zijn: het begin van de Zeldertseweg, van de Mgr. Van de Weteringstraat, van de Coelhorsterweg en van de Hoogerhorsterweg.

Kleinere borden komen op de Hoogerhorsterweg bij Werk bij Krachtwijk, bij de Malesluis aan het eind van de Malewetering en bij de Eem, bij de plek waar in de toekomst een nieuw speelbos gepland is.

Tankversperring weer zichtbaar

Grebbelinie - Tankversperring

Het restant van de tankversperring ten oosten van het ‘Werk aan de Glashut’ was de laatste jaren moeilijk te vinden. Het is recent weer zichtbaar gemaakt, ook vanaf het fietspad vanaf de kruising Maatweg/Ringweg Koppel naar de wijk Schothorst.

De versperring (ook wel ‘stekelvarken’ genoemd) ligt in de voormalige provinciale weg Amersfoort-Bunschoten, vlakbij het gemaal De Schans’ en ongeveer 350 meter van het Valleikanaal. De rij bomen herinnert nog aan het tracé van deze weg. De hindernis werd na 5 maart 1940 aangelegd en telde 23 kokers. Ook hier komt een informatiebord. Deze plaquette wordt op Monumentendag 13 september 2025 officieel onthuld, mogelijk met aansluitend een rondleiding op het ‘Werk aan de Glashut’ door de Stichting Grebbelinie.

Meer achtergrondinformatie

Bekijk
* Video over de Liniedijk, de kazematten/bunkers en landgoed Coelhorst in Hoogland-West.

Beluister:
* Audiotour over de Grebbelinie bij Hoogland.