De dodenherdenking bij monument De Naald in Hoogland is dit jaar massaal bezocht. Ook de voorafgaande oecumenische kerkdienst in De Inham trok veel belangstellenden.

De kerkdienst in De Inham begon om 19:00 uur. De beschikbare stoelen waren ruim voor aanvang bezet. Veel geïnteresseerden kregen een plekje in de naastgelegen zaal of hebben de dienst noodgedwongen staande bijgewoond.

Voorganger ds. Rolinka Klein Kranenburg gebruikte de Bijbelse bergrede als centraal thema tijdens haar korte preek. Na afloop van de viering kregen alle aanwezigen een witte roos en wandelden in een stille stoet, begeleid door de doedelzakband ‘Pegasus Pipes & Drums’, naar de Gedenknaald bij de rotonde aan de Zevenhuizerstraat. Daar volgde de Herdenkingsplechtigheid.

Dodenherdenking Hoogland 2025 interview

Vertegenwoordiger van het Canadese West Nova Scotia Regiment.

Om 20.00 uur klonk het Taptoe Signaal, gevolgd door twee minuten stilte. Daarna speelde Sint Caecilia en zongen koren samen met de aanwezigen het Wilhelmus.

Burgemeester Bolsius legde, samen met zijn echtgenote, namens de gemeente Amersfoort een krans bij het monument. Kransen werden ook gelegd door het Oranjecomité Hoogland en de Oranjevereniging Hooglanderveen, de Vereniging Dorpsbelangen Hoogland, de Belangenvereniging Hooglanderveen, de Veteranen uit Hoogland en Hooglanderveen en de speciaal aanwezige delegatie van het Canadese West Nova Scotia Regiment.

Bloemen werden gelegd door de Geloofsgemeenschap Noord-Amersfoort en namens de kinderen door basisschool De Horizon.

Dodenherdenking Hoogland 2025

Burgemeester Bolsius sprak een herdenkingsrede uit. Kinderen uit groep 7 en 8 van basisschool De Horizon droegen een zelfgeschreven gedicht voor en Helga van Noordenburg, met haar dochter Myra van Laer en kleindochter, deed een voordracht. Helga is het eerste kind, dat na de bevrijding in de toenmalige gemeente Hoogland is geboren.

Dodenherdenking Hoogland 2025 namen slachtoffersDe namen van alle dertig oorlogsslachtoffers op De Naald werden tijdens het leggen van de bloemen door de aanwezigen hardop voorgelezen, evenals de namen van de acht in Hoogland en Hooglanderveen gesneuvelde Canadese bevrijders. Dit jaar werden ook portretfoto’s bij alle namen getoond.

Videoverslagen:
* Dodenherdenking Hoogland 2025: Bekijk het videoverslag van DorpsTV Hooglanderveen


Verslag door Ewerdt Heideman


Het programma voor Bevrijdingsdag 2025 staat op een andere pagina.