De theatervoorstelling ‘Titus laatste reis’ wordt op zaterdagavond 3 mei 2025 uitgevoerd in de Sint Martinuskerk in Hoogland. De voorstelling geeft de laatste reis in gevangenschap weer van de bekende priester Titus Brandsma.
Brandsma ging van de gevangenis in Scheveningen via Kamp Amersfoort en de gevangenis in Kleve naar het concentratiekamp Dachau. Daar stierf hij in 1942 door mishandeling, ziekte en uitputting.
Nieuwe voorstelling
Het oorlogsdrama is eerder op 30 november 2024 opgevoerd in het Nationaal Monument Kamp Amersfoort, waar een deel van Titus’ gevangenschap plaatsvond. De voorstelling was toen volledig uitverkocht. Deze nieuwe voorstelling op 3 mei 2025 vindt plaats in het kader van de nationale herdenking van 80 jaar vrijheid in Hoogland. De organisatie is in handen van het Oranje comité Hoogland en de Stichting Vrienden van de Sint Martinuskerk. Het theaterstuk is mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van de gemeente Amersfoort en het buurtbudget Hoogland.
De Sint Martinuskerk Kerk is vanaf 19.30 open, de voorstelling begint om 20.00 uur. De toegangsprijs is €15. Hierin is inbegrepen een ontmoeting met de spelers en een gratis drankje na afloop.
Inhoud voorstelling
Titus Brandsma wordt op 19 januari 1942 gearresteerd door de Sicherheitsdienst wegens verzetsactiviteiten. Anno Sjoerd Brandsma, beter bekend als Titus Brandsma, was priester, hoogleraar filosofie, journalist en geestelijk adviseur van de katholieke pers. De voorstelling volgt Titus op zijn lijdensweg vanaf zijn arrestatie, zijn gevangenschap in Scheveningen en Kamp Amersfoort, tot en met zijn dood in concentratiekamp Dachau.
De nietsontziende terreur in de laatste periode van zijn leven doet Titus wankelen en stelt zijn geloof danig op de proef. Toch toont Titus tot het einde toe moed en kracht, weet hij zijn medemenselijkheid te behouden, biedt hij anderen troost en vergeeft zelfs zijn beulen.
Uitvoerenden
De uitvoering is in handen van de Amersfoorter Rein van Schagen, met spel en zang door dochter Lisa van Schagen. De muzikale begeleiding (en zang) is van de Amersfoortse violiste Rossi Ovtcharova. Licht, geluid, decor en foto’s zijn verzorgd door een team van vier personen. De voorstelling is niet alleen eerder gespeeld in Kamp Amersfoort, maar ook in Theater de Boerderij, de H. Thomaskerk in Huizen en in Parochie H. Suitbertus in Maurik.
Praktisch informatie
Datum en tijd: zaterdag 3 mei 20.00 uur, zaal open 19.30 uur
Plaats: St. Martinuskerk, Kerklaan 22 Hoogland
Kosten: € 15, inclusief drankje na afloop
Kaarten zijn verkrijgbaar vanaf 17 maart 2025:
- Via https://shop.ikbenaanwezig.nl/tickets/event/titus-laatste-reis-martinus of
- Pastorie St. Martinuskerk op werkdagen van 9 – 12 uur
- Primera, Hamseweg 46, Hoogland
- Voor aanvang van de voorstelling aan de zaal.