Burgemeester Lucas Bolsius en de kinderen van de Parkschool en de Koningin Wilhelminaschool zijn donderdag 3 oktober 2024 bij de herdenking van de fusillade van twee Amersfoorters -80 jaar geleden- aan de Schothorsterlaan. De bijeenkomst vindt plaats bij het oorlogsmonument Nijenrode. De Hooglandse pastoor J. de Jong onthulde dit monument op 3 oktober 1946.

Fusillades in 1944

Op 3 oktober 1944 werden de Amersfoorters Jac. P. Bunnik en G.C. van Hoften ter plekke door de Duitse S.D. gefusilleerd als vergelding voor de moord op NSB advocaat J. Frima, die samenwerkte met de Hooglandse NSB-burgemeester Kranenburg.

Monument Nijenrode plaquetteSchothorsterlaan, nu Nijenrode

De herdenkingsbijeenkomst vindt plaats van 17.00 tot 18.00 uur bij het Monument Nijenrode. Dit gedenkteken stond lange tijd aan de Schothorsterlaan in de landelijke omgeving van Hoogland. De Hooglandse pastoor J. de Jong onthulde het monument op 3 oktober 1946. Na de annexatie van Hoogland is het opgenomen in de Amersfoortse woonwijk Schothorst.

In oktober 2021 werd op deze plaats een plaquette aangebracht met uitleg over de aanslag, de twee mannen en de fusillade. Het staat aan de straat Nijenrode 147, vlakbij de Emiclaerseweg. Het hekwerk en gedenkteken zijn gedraaid om het vanaf deze weg goed te kunnen zien. De knot-els is nog steeds dezelfde boom als 80 jaar geleden en markeert de plaats van deze -ook voor Hoogland- historische gebeurtenis.

Adoptie door twee scholen

Het monument is voor het onderhoud geadopteerd door de vlakbij gelegen christelijke basisschool De Parkschool en de Koningin Wilhelminaschool (KWS), de christelijke school voor speciaal basisonderwijs. De leeropleidingen willen op deze manier de Tweede Wereldoorlog in herinnering houden.

Toespraken, gedichten en muziek

Burgemeester Bolsius zal tijdens de herdenking een toespraak houden en enkele kinderen van de Parkschool  zullen gedichten voordragen. De bijeenkomst zal muzikaal omlijst worden door Deep Respect Pipes en Drums. Na afloop van deze bijeenkomst kunnen de aanwezigen tijdens een kop koffie of thee napraten in de vlakbij gelegen Parkschool (Raadhoven 3).

Meer achtergrondinformatie

We publiceerden op deze website eerder een uitvoerig artikel over de achtergronden van de fusillades en het Monument, met als titel ‘Hooglandse knot-els markeert nog steeds WOII-fusilladeplek’.